#FOP25

Wpływ stylu życia na wzrost chorób cywilizacyjnych w Europie

Z roku na rok, chociaż nie jest to nowe zjawisko, obserwuje się wzmożone występowanie chorób cywilizacyjnych na naszym kontynencie. Cukrzyca, problemy z sercem, otyłość, a nawet niektóre nowotwory to tylko niektóre z dolegliwości, które coraz częściej dotykają mieszkańców krajów europejskich.

Istnieje kilka przyczyn wpływających negatywnie na rozwój tej sytuacji. Do głównych czynników ryzyka zaliczyć można nieodpowiednią dietę, brak regularnej aktywności fizycznej lub przewlekły stres. Nie można także zapomnieć o negatywnych skutkach rozwoju cywilizacyjnego i urbanizacji, jak chociażby zanieczyszczenie środowiska.

Różnorodność przyczyn chorób cywilizacyjnych

Wysoko przetworzone produkty bogate w tłuszcze nasycone i cukry proste to podstawa diety dla wielu Europejczyków. Nieodpowiednie odżywianie może prowadzić do wzrostu liczby przypadków otyłości i cukrzycy. Dodatkowo, spadek aktywności fizycznej, często wynikający z siedzącego trybu życia, jest kolejnym ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych.

Przewlekły stres to kolejna, coraz częściej pojawiająca się przyczyna nasilająca opisywany problem. W codziennym życiu – zawodowym i prywatnym – towarzyszy nam cała gama uczuć, w tym frustracja, niepokój oraz zdenerwowanie. Ciągłe napięcie może doprowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji, które będą długofalowo odbijać się na naszym zdrowiu.

Zanieczyszczenie środowiska, obejmujące zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, równie mocno wpływa na zdrowie mieszkańców Europy – ryzyko astmy, alergii oraz różnych form nowotworowych nieustannie się zwiększa i stanowi coraz większe wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Szczegółowe omówienie tych zagadnień będzie jednym z punktów programu najbliższego Forum Organizacji Pacjentów, zaplanowanego na 10-11 lutego 2025 roku w Warszawie.